Biografie

Dasha - biografie
 

DASHA se narodila v roce 1981 ve Zlíně. Už jako malá hrála na klavír a na housle, ale zpěv nakonec zvítězil. Začínala v dětském sboru Filharmonie Bohuslava Martinů a se swingovou kapelou Big Band Zlín. V roce 1995 vyhrála v televizním pořadu Mini Maxi, uváděném Lucií Vondráčkovou, pěveckou soutěž Talentárium a o rok později se stala vítězkou soutěžního festivalu pro mladé zpěváky Zlíntalent, který jí otevřel cestu nejen ke zpívání, ale také k vydání jejího debutového alba „… Do peřin“.

Díky této soutěži její další kroky zamířily do Prahy a pod svá křídla ji do umělecké agentury Krach přijal Jiří Korn. Zpěvačkou být původně nechtěla. Měla naplánováno, že bude studovat cestovní ruch, jazyky a dokonce úspěšně složila zkoušky na střední hotelovou školu v Rakousku.

Na poslední chvíli ještě zkusila přijímací zkoušky na pražskou konzervatoř – a vyšlo to. Díky své profesorce zpěvu Lídě Nopové dostala Dasha nabídku zpívat jako vokalistka s Karlem Gottem, se kterým hned v roce 1998 absolvovala německé turné. Tímto se stala stálým členem jeho orchestru. Účastnila se koncertů jak v České republice, na Slovensku, v Německu, v Rusku, tak i v prestižní Carnegie Hall v New Yorku a jejich spolupráce trvá dodnes. Jako vokalistka dále spolupracovala s Helenou Vondráčkovou a řadou dalších předních českých interpretů.

Dasha se řadí mezi nejobsazovanější muzikálové zpěvačky a herečky. Již ve svých sedmnácti letech získala roli Ofélie v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet. Poté na řadu přišla pohádková Popelka ve stejnojmenném muzikálu, Mia v Galileovi, Mariana v opeře Martina Kumžáka Božská komedie. V roce 2005 odjela díky získanému stipendiu studovat zpěv na prestižní školu Berklee College of Music do amerického Bostonu, kterou kvůli pracovním nabídkám po nějaké době přerušila. Jednou z nich byla role židovské dívky Rebeky v muzikálu Karla Svobody Golem. V Divadle Broadway se zanedlouho objevila jako nezkrotná Angelika a tajemná Mona Lisa. V Hudebním divadle v Karlíně obdivuhodným způsobem ztvárnila hned dvě protikladné ženské postavy v díle Franka Wildhorna – ohnivou Carmen (v alternaci s Lucií Bílou) a nesmělou Katarinu. Ve stejném divadle si zahrála roli Georgie Hendricks v muzikálu Vražda za oponou (Curtains) , hlavní roli v muzikálu Eltona Johna – Aida, roli Bonnie v muzikálu Bonnie&Clyde a za roli Máří Magdaleny v muzikálu Jesus Christ Superstar se stala držitelkou ceny Thálie za rok 2010. V divadle J. K. Tyla v Plzni se představila v roli Černošky v opeře Bohuslava Martinů Voják a tanečnice. V muzikálu Monty Python‘s Spamalot si zahrála Jezerní dámu. V současné době můžete Dashu vidět v plzeňském Velkém divadle, kde hostuje v muzikálovém představení Duch (The Ghost). V pražském divadle Hybernia účinkuje v muzikálu Janka Ledeckého – Iago.

Pravidelně koncertuje s kapelou Pájky Pájk Quintet a vystupuje také jako sólistka s kapelou Moondance Orchestra vedenou klavíristou, skladatelem a aranžérem Martinem Kumžákem. Jejich repertoár je popový s esencí latinskoamerické, funky, soul a R´n´B hudby. Jako hudební doprovod účinkovali například v pořadech Bailando, Duety … když hvězdy zpívají, Robin Hood – Cesta ke slávě, Anno, TýTý, nebo v úspěšném pořadu Stardance … když hvězdy tančí.

Na koncertních pódiích můžete Dashu vidět i v doprovodu českých bigbandů, např. RTV Big Bandu Felixe Slováčka, Orchestru Karla Vlacha, Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma, B-Side Bandu, Ústřední hudby armády ČR a řady regionálních velkokapelových těles. Vystupuje ve swingovém koncertním programu se zpěvákem Janem Smigmatorem, nebo v komorním projektu s uznávaným smyčcovým Epoque Quartetem. Zpívala v mezinárodních hudebních projektech – s britským hudebním skladatelem Barrym Masonem, kubánským trumpetistou Arturem Sandovalem, nebo na swingových gala koncertech Sinatrology 2016/2017. Dasha často vystupuje s českými symfonickými orchestry na koncertech v rámci projektů „Dasha na popových strunách“ a “Michael Jackson Symphony” pod taktovkou aranžéra a dirigenta Martina Kumžáka. V jeho autorském díle – Oratorium Svatého Václava se ujala pěveckého partu Ludmily.

Od roku 2011 Dasha pravidelně uvádí společně s Janem Smigmatorem autorský hudební pořad Klub Evergreen na vlnách Českého rozhlasu Dvojka.

V roce 2017 Dasha ve spolupráci s hudebním producentem a skladatelem Davidem Solařem natočila po dlouhé době své sólové album s názvem “Konečně”. Vydala jej na podzim téhož roku u společnosti Supraphon. Album pokřtili Lída Nopová a Karel Gott a za prodej tohoto alba převzala Dasha v dubnu 2018 Zlatou desku Supraphonu.